Příjemnou noc, dnes je sobota 20.7.2024, svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav.

Vztah s rozvedeným mužem - výhody, nevýhody; je na místě opatrnost?

vztah-s-rozvedenym-muzem-vyhody-nevyhody-je-na-miste-opatrnost

vztah-s-rozvedenym-muzem-vyhody-nevyhody-je-na-miste-opatrnost
Rozvedený. U řady žen tohle slovo ve spojení s mužem, kterého právě poznaly, spustí jakýsi vnitřní alarm. Je na místě mít trochu obavy, být ve střehu? Nebo je rozvedený muž spíš výhra? Co je na něm špatně, že mu manželství nevyšlo? Nezkrachuje i můj vztah s ním? To jsou otázky, které je napadají. Jak to tedy s rozvedenými muži je? Je třeba mít se před nimi na pozoru, nebo má vztah s nimi i výhody?

__

__

Ostražitost a racionalita jsou na místě

Používat mozek, nenechat se ošálit zamilovaností a přistupovat ke vztahu i rozumově je v pořádku. A to ať randíte s jakýmkoli mužem. „Rozvod sám není měřítkem kvality muže,“ říká koučka partnerských vztahů Barbora Sedláková. Odepsat někoho jen proto, že mu nevyšlo manželství, je zbytečné.

Spíš je potřeba si v prvé řadě srovnat, zda vy jste schopné přijmout nejen jeho, ale i jeho minulost a případné závazky. „Zda nevnímáte jeho ex či případné děti jako problém. Protože, aby vztah mohl fungovat, musí tam být maximální přijetí.

 

Vztah s rozvedeným mužem je specifický

Vztahový psycholog radí: Vztah s rozvedeným mužem má určitá specifika. Jsou to věci, které si musíte zvážit vy samy. Nejčastěji jde o následující:

 • Méně důvěřivý – už se jednou spálil, proto může být odtažitý, nedůvěřivý, méně oddaný. Neotevře se tak snadno, do vztahu se moc nežene. Máte dost trpělivosti?
 • Finanční zátěž – rozvod nebývá levný, a pokud jsou v něm i děti, je potřeba počítat s tím, že je muž zatížen určitými finančními závazky. Nebo začíná úplně od znova a nemá v podstatě nic. Nevadí vám to?
 • Budoucnost plná otazníků – Vy jste svobodná a nemáte děti, on je rozvedený a děti má. Možná už další potomky nechce, třeba se už ani nechce ženit. Shodují se jeho představy o budoucnosti s těmi vašimi?

 

Hodně povídání o původním manželství - v hlavě to nemá vyřešeno

Předešlé body jsou všechno věci, které si musíte vy samy zvážit. Pak je tu ale zásadní otázka, zda je to kvalitní muž. U rozvedeného muže si všímejte především toho, jak mluví o svém manželství a o své bývalé ženě. Zarazit by vás mělo, pokud o ní mluví extrémně negativně, nebo naopak přehnaně pozitivně. Obojí totiž naznačuje, že nemá minulost uzavřenou. Buď cítí vůči bývalé zlost, nenávist, nebo je na ni stále emočně napojen, možná ji pořád miluje.

 • Je rozvedený vícekrát (nejspíš dělá stále něco špatně, byť podvědomě).
 • Shazuje vinu za krach manželství jen na svou exmanželku.
 • Srovnává neustále váš vztah se svým manželstvím.

 

Výhody vztahu s rozvedeným mužem

Muže ale rozvod mohl také posílit. Samozřejmě to neplatí plošně, ale můžeme předpokládat, že takový muž má už životní zkušenosti, určitou stabilitu, dokáže se na vztahové věci dívat z více úhlů pohledu, umí řešit náročné situace.

A tohle jsou další možné výhody:

 • Ví, co je ztráta, proto si nového pohodového vztahu umí vážit.
 • Zažil nepříjemné vztahové věci, proto má jasno v tom, co chce a nechce.
 • Mohl se poučit ze svých chyb, takže je v novém vztahu již nebude opakovat.
 • Je zvyklý na manželské soužití, proto nebude zaskočen změnami, které to s sebou přináší.
 • Jak ale bylo řečeno, vše je to vysoce individuální. Proto je nejdůležitější přistupovat k takovému muži s otevřenou myslí, bez předsudků a dopřát jemu i sobě čas, abyste se poznali.