Dobré ráno, dnes je čtvrtek 20.6.2024, svátek slaví Květa, zítra Alois.

Melatonin a léčba nespavosti seniorů

Melatonin nespavost seniorů léčba

Melatonin nespavost seniorů léčba
Proč senioři špatně spí? Spánkový hormon melatonin je produkován epifýzou (nadvěskem mozkovým, tj. částí mezimozku). zejména v závislosti na střídání světla a tmy. Jeho produkce je největší právě za tmy a maxima dosahuje mezi druhou a čtvrtou hodinou noční. Schopnost epifýzy uvolňovat melatonin postupné klesá s přibývajícím věkem. To bývá považováno z a jeden z důvodu zvýšeného výskytu nespavosti ve vyšším věku a u osob se sníženou hladinou melatoninu v krvi (například u pracujících na směny).

__

__

Úpravou jeho hladin pak bylo u těchto jedinců v řadě experimentů dosazeno optimalizace spánkového schématu a zvýšení kvality spánku. Tvorbu melatoninu narušuje kromě směnného pracovního režimu také "světelný smog" hlavně ve velkých městech (kumulace zdrojů umělého osvětlení a v důsledku toho prakticky neexistence dokonalé tmy).

Když už musíte pracovat na směny, alespoň si domů pořiďte dokonale těsnicí světlo nepropouštějící žaluzie. V zahraničí, například i na Slovensku, jsou ve volném prodeji i doplňky stravy s melatoninem, zatímco u nás je lék s tímto hormonem pouze na lékařský předpis; melatonin se z něj uvolňuje postupně.