Příjemnou noc, dnes je sobota 20.7.2024, svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav.

Potraviny nebezpečné pro kočky - kosti, syrová vejce, cibule, hrozinky, česnek, alkohol, káva, mléko, smetana a mnoho tuku

potraviny-nebezpecne-pro-kocky-kosti-syrova-vejce-cibule-hrozinky-cesnek-alkohol-kava-mleko-smetana-a-mnoho-tuku-2

potraviny-nebezpecne-pro-kocky-kosti-syrova-vejce-cibule-hrozinky-cesnek-alkohol-kava-mleko-smetana-a-mnoho-tuku-2
Možná si myslíte, že výrobci speciálních krmiv na nás chtějí jen zbohatnout, ale důvod je jiný. Konzervy a granule jsou speciálně vyráběné pro zvířata, aby jim nijak neublížily a dodaly potřebné vitaminy. Málokdo ví, které potraviny z naší kuchyně kočkám vyloženě neprospívají a proč. Jsou to kosti, syrová vejce, cibule, hrozinky, česnek, alkohol, káva, mléko, smetana a mnoho tuku. 

___

___

(H)ROZINKY

Hrozinky jsou bezesporu vynikající a zdravou svačinou pro lidi, ale kočky by je rozhodně měly vynechat. Hrst hrozinek může způsobit náhlé selhání ledvin. Stejně tak nebezpečné je hroznové víno. Pokud váš domácí mazlíček nějaký kousek ochutná, mějte oči otevřené. Příznaky toxicity jsou průjem, nechutenství, letargie, slabost, bolest břicha a omezené močení.

 

CIBULE

Zapomeňte na jídlo s cibulkou, to by vaší kočce hodně ublížilo. Cibule obsahuje sulfoxidy a disulfidy, které ničí červené krvinky a mohou způsobit vážné problémy, včetně anémie. Někdy je cibulový prášek součástí koření. Když už se neudržíte a musíte kočkám dávat vaše jídlo, pak se alespoň ujistěte, že je opravdu bez cibule.

 

ČESNEK

Kde bývá cibule, je obvykle v těsném závěsu česnek. A platí to i u potravin, které jsou nebezpečné pro vaši kočku. Dokonce je ještě horší. V žádném případě nedávejte ochutnat kočce bramborák či něco podobného, kde je česnek.

 

ČERSTVÁ VEJCE Z NEJISTÉHO ZDROJE

Nikdo by neměl jíst syrové vejce, pokud si není jistý, že nehrozí nákaza bakteriemi. I vaše kočka muže chytit salmonelu nebo E. coli. Dalším problémem je bílek, který obsahuje avidin, který i nich zastavuje vstřebávání vitaminu B.

 

ALKOHOL

Asi řeknete, kdo by jim ho dával, ale najdou se takoví dobrodruzi. Ale i kočky jsou mazané a občas se připlíží, aniž byste si všimli. Alkohol může způsobit otravu a malé tělo nedokáže s takovou zátěží bojovat.

 

KÁVA

Nikdy se nedělte o kávu nebo o čaj s vaší kočkou. Nápoje a potraviny, které obsahují kofein, mohou být velmi nebezpečně. Kofein u nich způsobuje dehydrataci. Navíc stimuluje srdce a nervový systém. Nejhorší kombinací je čokoláda, která obsahuje kofein i theobromin, což je látka, která kočku může i zabít.

 

VELMI TUČNÉ MASO

Tuk je v malém množství prospěšný, ale když neustále kočku krmíte prorostlou krkovicí či hovězím, bude to problém. Kočce přivodíte žaludeční potíže, zvracení a průjem. Rozhodně se raději držte potravin, které jsou speciálně vyrobené pro kočky.

 

KOSTI

Patří mezi nejnebezpečnější potraviny z tohoto seznamu. Nejsou nijak toxické, ale úlomky kostí mohou způsobit tržné rány žaludku nebo střev. Nejhorší jsou drůbeží kosti. Kromě toho, jsou často pokryté tukem nebo chrupavkami, což může skončit průjmem nebo zvracením zvířete.

 

MLÉKO A SMETANA

Dospělé kočky už nejsou schopné rozkládat laktózu z mléčných výrobků. Chcete-li jim dopřát tvaroh, mléko či smetanu, jistě dostanou průjem. Dlouhodobé zažívací problémy vedou k dehydrataci. Nedávejte jim mléko ani smetanu.