Příjemnou noc, dnes je sobota 20.7.2024, svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav.

Štěstí - když přijde, chyťte ho a nepusťte a užívejte si ho každou buňkou svého těla

stesti-kdyz-prijde-chytte-ho-a-nepustte-a-uzivejte-si-ho-kazdou-bunkou-sveho-tela

stesti-kdyz-prijde-chytte-ho-a-nepustte-a-uzivejte-si-ho-kazdou-bunkou-sveho-tela
Když už k vám jednou přijde, je třeba ho pevně chytit a nepustit. Jak ale poznáte, že je opravdu tady? Štěstí je pocit velmi osobní. Vždy se odvíjí od toho, jak se v daném okamžiku cítíte. Je to pocit ryze vnitřní a s jeho hledáním musíte začít uvnitř sebe. Nesouvisí s tím, co dělá někdo druhý nebo kolik toho máme... Bohužel mnozí z nás štěstí v materiálních věcech hledají.

___

___

Většinou jde o ty, kteří mají nedostatek - nebo častěji pocit nedostatku, a právě z toho pramení jejich nespokojenost. Je však mylné domnívat se, že štěstí získáme skrze nové křeslo v obývacím pokoji. Ukazuje se, že majetek ke spokojenosti nestačí a že ani bohatí lidé nejsou automaticky šťastní. Konkrétně zaměření Čechů na materiální hodnoty lze vysvětlit dlouhým obdobím komunizmu, kdy soukromé vlastnictví nebylo dovoleno. Někteří se tedy chovají jako po dlouhém hladovění a hromadí majetek, aniž by si ho dokázali radostně užít.


Radost z úspěchů

Zkuste se teď zamyslet nad tím, jak vám pocity spokojenosti můžou přinést věci, které se mění, nejsou trvalé a hlavně nevycházejí z vás. K tomu, abychom pocit štěstí našli, musíme být spokojeni sami se sebou - s tím, jací jsme, kdo jsme, s děním okolo nás, jež můžeme svým vlastním jednáním ovlivňovat a následně se ze svých úspěchů radovat. Podle psycholožky Hajné je v každém věku pocit štěstí odvozen od vývojových potřeb daného období. Dítě k němu potřebuje lásku a péči rodičů, školák úspěch ve škole, dospívající hledá partnerskou sounáležitost a identitu, dospělý zas smysl svého života. Něco jiného představuje štěstí pro ženy, něco jiného pro muže. Ženy jsou zaměřené spíš na rodinu, pro muže je seberealizace důležitější v práci. Dnes je však toto rozdělení umělé a jsou možné všechny variace štěstí bez ohledu na pohlaví.


Žít okamžikem

Základem štěstí pro každého je umět žít v přítomnosti, radovat se ze situare „teď a tady“. Není nutné rozebírat, co se komu stalo v minulosti, a trápit se tím. Šťastní lidé se zbytečně nezatěžují maličkostmi a věří, že jejich obavy a starosti se nikdy nenaplní. Štastní lidé, dělají jen to, co je baví - ale ne pro peníze či slávu. Mnoho z nás stráví život v honbě za penězi na úkor svého zdraví a rodiny. Později se snažíme získat ztracené zdraví a odcizenou rodinu zpět, ale peníze nám k tomu nestačí.

 

PROČ HO U SEBE PŘEHLÍŽÍME?

Čím to, že vlastní štěstí mnohdy přehlížíme, ale u druhých ho vidíme? Lidé se přirozeně zajímají také o druhé lidi a porovnávají se s nimi. Často však vnímají pouze jejich úspěchy, štěstí nebo to, co se jim samotným nedostává. Při tom si ale nevšimnou, že daný člověk má i své starosti - jen o nich třeba tolik nemluví a nedává je najevo.